Giriş Yap
Neye ihtiyacınız var?

Bionluk Blog

Blog Anasayfaya Dön
30.12.2016 1
2017'de Yazılım Dünyasını Neler Bekliyor?

Her geçe sene ile ufkunu daha da genişleten yazılım dünyasında 2017’nin gelişiyle birlikte neler olacağı oldukça merak konusu. Girişimlerin ne tip ürünlere odaklanacağı, kimlerin hangi şirketlerle işbirliği yapacağı ve yazılımcıların çalıştıkları alanlarının nerelere doğru yöneleceğinini hep beraber biz de görüyor olacağız. Genel olarak 2017’de yazılımcıları neler beklediğine hep beraber bir göz atalım.

Ulaşılabilir veri kaynağı daha da büyüyecek

Devlet ya da benzeri kurumların sahip olduğu veri kaynağını açık hale getirmesiyle ulaşılabilir dediğimiz açık veri kaynağı daha da büyüyeceğe benziyor. Ve bu veriler sıklıkla CSV, TSV, JSON, XML gibi yazılımcıların çalışabileceği pek çok formatta olduğu için işlerini daha kolay bir şekilde yapabiliyorlar.

Bir hizmet olarak “Yapay Zeka ile Öğrenme” (Machine Learning - MLaaS) olgunlaşmaya devam edecek

Son yıllarda pek çok işletme ve bireyin farkettiği üzere yapay zeka ile öğrenme ya da bir başka deyişle otomatik öğrenmenin çok fazla yararı mevcut bulunuyor. Bu anlayışın sahip olduğu teknoloji görsel tanımlaması, etiketleme ya da suistimal analizi gibi pek çok görev için kullanılabiliyor.

Buradaki tek sorun “MLaaS” denilen servisi öğrenmenin belli bir zaman alması; arkasındaki esas teori ve kuramlar her ne kadar karışık ve bir o kadar da kafa karıştırıcı olsa da kendinizi adayıp planlı bir şekilde çalıştığınız takdirde bunun da üstesinden gelebilirsiniz! Onlarca saatlik çalışmadan ve öğrenme sürecinden sonra yapay zeka ile öğrenme uygulamalarını inşa etme noktasına vardığınızda bu alanda sunulan hizmetlerin çeşitliliği ve kalitesini görecek ve geleceğin burada sizi beklediğini farkedeceksiniz; şu anda sektöre bu hizmete ilişkin bulunan AmazonML, AzureML, Google Prediction API ve BigML gibi pek çok ürün mevcut. Her ne kadar hepsinin uygulaması ve yaklaşımı farklı olsa da, esasları bir; onlar herkesin diğer uygulamalara entegre edebileceği bu tür programları yazabileceği önceden yapılandırılmış bağlamlardır. Genel olarak bakıldığında, bu ürünlerin daha da gelişeceği oldukça barizdir.

Github tek noktada hizmet sunumu anlamında proje yönetimi açısından büyüyecek

Github en başta sadece kod depolama ve işbirlikçi yazılım ürünlerini yönetme alanında biliniyordu. Şu anda da öyle biliniyor ancak gün geçtikçe gelişiyor; geçtiğimiz Eylül ayında proje yönetimi anlayışına pek çok yeni özellik katan Github’ın duyurduğu özellikler arasında satır satır kodu tekrar yazma gibi olanaklar bulunuyor.

Elixir ve Phoenix’in yıldızı parlayacak

Çoğu kaynağın belirttiğine göre Elixir ve Phoenix 2017 senesinin öne çıkan programlama dili ve web çalışma alanının parlayan yıldızları olacak.

Elixir’i takip eden aktif bir topluluk olduğu doğru ve bu topluluk Elixir adına güzel işler gerçekleştiriyor. Bir diğer örnek ise Phoenix; Elixir için bir web çalışma alanı olan Phoenix eş zamanlı pek çok kullanıcıya sahip web siteleri için oldukça uygun. 2017 yılında bu iki teknolojinin daha da gelişeceği tahmin ediliyor.

JavaScript yerini korumaya devam edecek

Gerçekten onun gibisi yok, zirvedeki yerini korumaya devam eden JavaScript’in 2017’de de aynı performansı sergileyip başarısına başarı katacağı öngörülüyor. 

Binlerce yetenekli freelancer ile çalışma fırsatı yakalamak için siz de kayıt olun.

Yorumlar
Javascript ?