Giriş Yap
Neye ihtiyacınız var?

Bionluk Blog

Blog Anasayfaya Dön
24.01.2017 5
#DeveloperMeetUp Etkinliğimizden Geriye Kalanlar

Geçtiğimiz haftalarda ilkini gerçekleştirdiğimiz Developer Meetup adlı etkinliğe Bionluk ailesinden, bizi takip eden ve yazılım dünyasına ilgi duyan pek çok kişi katıldı. 14 Ocak Cumartesi sabahı başlayıp akşamüstüne kadar süren etkinlikte yazılım dünyasında bizi neler beklediğinden, güncel konulardan ve beklentilerimizden konuştuk.

Açılış konuşmasını Bionluk Kurucu Ortağı Utku Subakan’ın başlattığı etkinlikte ilk oturumun sahibi Girişimci, Mentor ve Melek Yatırımcı Ömer Erkmen oldu. Dünyayı yazılımcıların nasıl değiştireceğini anlatan Ömer Erkmen konuşmasında artık hata yapmaya vaktimizin olmadığını ve teknolojinin günden güne nasıl değiştiğini de ekledi. Katılımcılara da neler kullandıklarını sorduğunda büyük bir çoğunluğun PHP tarafına oldukça aşina olduğu gözlemlendi. Konuşmasına yazılımcıların başlangıç noktasının “programlanabilirlik” olduğunun, artık çalışma anlayışının bir takım ya da open source olarak kabul edildiğinin önemine değindi. Yazılımcılara da teknik bilgiye sahip olmanın yanı sıra meraklı ve yaratıcı olmalarını tavsiye etti. 

Sıradaki konuşmacı ise GoDaddy EMEA Pazarlama Direktörü Selina Bieber’dı. Konuşmasına GoDaddy hakkında bilgiler vererek başlayan Selina Bieber, GoDaddy oluşumunun yaklaşık 10 milyon web sitesi barındırdığını ve 164 tane patente de sahip olduklarını belirtti. Asya pazarına da kapılarını açmış olan GoDaddy günden güne büyüyen ve sahip oldukları teknolojiyi ve ürünleri uygun bir maliyetle satışa sunan bir platform. Yaptıkları bir ankete göre Türkiye pazarı üzerine incelemeleri bizimle paylaşan konuşmacımız Türk verilerine bakıldığında internet kullanım oranının ` civarında olduğunu söyledi. Daha sonra ise GoDaddy tarafındaki yeni gelişmeleri, KOBİ pazarındaki mevcut ve gelecekte bizi bekleyen dijital fırsatları, işi büyütürken iş sahibinin rolünün neden önemli olduğunu, WebPro segmentin rolünü ve GoDaddy’in öne çıkan Pro programını bizlerle paylaştı.

Kısa bir öğle molasının ardından sıra Bionluk ailesinden 3 developer freelancerlarımızı daha da yakından tanımaya geldi. Oturumu Bionluk Yazılım ve Teknoloji Kategorisi Yöneticisi Aybüke Taşdirek yönetirken, kendilerine yazılım dünyasındaki deneyimleri, beklentileri ve düşünceleri hakkında sorular sordu. Serdar Gürsoy, Ali Poder ve Oğuzhan Karacüllü genel olarak Bionluk sisteminde karşılaştıkları müşterilerinin kalitesinden çok memnun olduklarını belirttiler. Serdar Gürsoy iş hayatında müşteriyi anlamak ve memnuniyeti sağlamanın onun için büyük önem arz ettiğini ifade ederken Ali Poder Bionluk’un ona kattığı en büyük değerin şu anda sahip olduğu müşteri portföyü olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra Oğuzhan Karacüllü Bionluk ve iyzico entegrasyonundan oldukça memnun olduğunu belirtti.

Günün kapanış konuşmasını ise Sendloop bünyesinde DevOps olarak görev yapan Levent Öğüt gerçekleştirdi. İlk olarak Sendloop’un misyonu, vizyonu ve diğer çalışma koşullarını kısaca anlatan Öğüt, lokasyon bağımsız olarak gelişen bir bünye olduklarını ve freelancerlar ile hangi alanlarda çalıştıklarını anlattı. Back-end gibi alanlarda neden freelancerlar ile çalıştıklarını da anlatan Levent Öğüt, bir freelancer ile çalışmaya karar vermeden önce bir seçim sürecinden geçtiklerini ve aradıklarını önceden detaylı bir şekilde belirttiklerini ifade etti. Peki Sendloop freelancerlardan tam olarak ne bekliyordu? Bunun cevabı olarak onlardan verilen brief’i doğru anlamayı, düzenli iletişim kurmayı ve üstlendikleri projeyi tutkulu ve özenerek yapmalarını beklediklerini söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Bir gün boyunca bol bol yazılım dünyası hakkında konuştuğumuz bir günün sonunda Bionluk ailesine yeni üyeler kattığımız ve eski üyelerimizi tekrar gördüğümüz için çok mutlu olduk. Gelecek etkinlikler için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz! #DeveloperMeetUp’a gelen herkese tekrar teşekkürler. 

Binlerce yetenekli freelancer ile çalışma fırsatı yakalamak için siz de kayıt olun.

Yorumlar
Vol. 2'i sabırsızlıkla bekliyorum :)
Süperdi :)
Çok güzel bir etkinlikti Vol 2'yede gelmek isterim
Farklı illerde de bu tür organizasyonlar bekliyoruz. Adana'dan başlanabilir. :)
Vol 1. için zaman ayırma şansım olmadı umarım Vol 2 için o şansı yakalarım.