Zaman yönetimi, hem kişisel hem de profesyonel hayatında seni çok ileriye götürecek en faydalı yöntemlerden biridir. Zamanını etkili bir şekilde yönetemiyorsan, er ya da geç kargaşa durumuna girersin. Hayatın çok önemli bir yönü olan zamanı en iyi şekilde ele almalıyız. Ancak zaman yönetimi sanatında ustalaşmayı öğrenirsek, hayatımızın olumlu bir değişim yaşayacağını söyleyebiliriz. Hayatındaki her dakikayı etkili kullanabilmek için etkili zaman yönetiminin ne olduğunu ve zamanını nasıl yöneteceğini bilmelisin.

Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman yönetimi, bireyin çabalarının etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için görev ve faaliyetlerin koordinasyonudur. Etkili zaman yönetimi, insanların daha az zamanda daha fazla ve daha iyi iş yapmasını sağlar.

Zaman Yönetimi Neden Önemlidir?

Zaman yönetimini öğrenmek veya geliştirmek, özellikle çoğumuzun her göreve zaman ayırmayı çok iyi yönetemediğimiz profesyonel yaşamımız üzerinde olumlu bir etki yaratabilir. Öyleyse, sunduğu avantajlara kısaca bir göz atalım:

 • Daha iyi görev yönetimi
 • Daha yüksek verimlilik
 • Daha az stres
 • Daha iyi iş-yaşam dengesi

Aksine, zamanı etkili bir şekilde yönetemiyorsan, aşağıdaki gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsin:

 • Kaçırılan teslim tarihler
 • Kötü iş kalitesi
 • Daha yüksek stres seviyeleri
 • İş dengesizliği

Etkin zaman yönetimi ile çalışanlar, saatlerini kolayca yönetebilirler. İşler planlı bir şekilde ilerlediğinde, çalışanlar daha yaratıcı, daha mutlu ve işyerinde tükenmişliğe daha az eğilimli olurlar. Bu nedenle, kariyerine fayda sağlayacak zaman yönetimi ipuçları ve teknikleri hakkında bilgi edinmek için biraz zaman ayırmalısın.

Zaman Yönetimi Becerileri Nelerdir?

İstedikleri her şeyi yapmak için yeterli zamana sahip görünen bazı insanlar varken, diğerleri her zaman görevden göreve geçiş yaparlar. Bu basitçe, istediği her şeyi yapan kişinin zamanını daha etkin kullanması ve iyi zaman yönetimi becerileri uygulaması anlamına gelir. Zaman yönetimi becerileri, zamanı iyi yönetmeye yardımcı olan çeşitli becerilerdir.

Becerilerden bazıları şunlardır:

 • Düzenli bir uyku
 • Tamamlaman gereken şeylere öncelik vermek
 • Hedefleri net bir şekilde belirlemek
 • Güçlü iletişim becerileri
 • Günü etkili bir şekilde planlamak
 • Stresi yönetme

Zaman Yönetimi Becerilerimi Nasıl Geliştirebilirim?

Artık zaman yönetiminin önemini bildiğine göre, zamanını akıllıca yönetmek için bu güçlü ipuçlarını da uygulaman gerekiyor. Büyük başarı elde etmek için zaman yönetimi tekniklerine ve araçlarına bir göz atalım.

İşte Hedeflerine Ulaşmak İçin Zaman Yönetimi İpuçları:

1. Güne Erken Başla

Hepimizin bir günde 24 saati var. Bir günde saat sayısını değiştirmek mümkün olmasa da, kesinlikle biraz daha erken kalkmayı deneyebilir ve gün içinde zamanı çok daha etkili kullanabilirsin. İdeal olarak, vücudunun optimum enerji seviyelerinde olması için 6-8 saat uykuya ihtiyacı vardır.

Alarmını bir önceki günden 15 dakika önce kurmakla başla ve zamanla bunu daha da geriye al. Bu ek zamanı egzersiz yapmak, meditasyon yapmak ve hatta bir hobi edinmek için kullanabilirsin. Güne erken başlamanın yavaş yavaş günlük üretkenliğini artırarak, zaman yönetimini senin için bir sorun olmaktan çıkardığını göreceksin.

2. Akıllı Hedefler Belirle

Hedef belirlemenin doğru ve yanlış bir yolu olduğunu biliyor musun? Hedeflerin fayda sağlamadığında, bir şeyleri yanlış yaptığın anlamına gelir. Oysa hedefleri doğru şekilde belirlersen üretkenliğinin büyük fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

Akıllı (spesifik, ölçülebilir, gerçekçi ve zamana bağlı) hedefler belirle. Bu hedefler sayesinde iş hayatına sağlam bir yapı getirecek ve yoğun bir güne kendini daha hazır hissedeceksin.

3. Zamanını Kontrol Edebileceğin Bir Program Bul

İşyerinde geçirilen her dakikayı takip etmenin en kolay yollarından biri, bir zaman yönetimi yazılımı kullanmak. Zaman takibi programlarını, görevlere harcanan zamanı izlemek ve görevler üzerinde çalışırken harcadığın her dakikanın kaydını tutmak için tasarlanan programlar olarak tanımlayabiliriz.

4. Sabah Saatlerini Önemli Görevlerin İçin Ayır

Zaman yönetimi ve önceliklendirme el ele gider. Neyin ne zaman yapılması gerektiğini bildiğinde zamanını etkili bir şekilde yönetebilirsin. Önemli olan, zor veya zaman alıcı bir görevi üstlenmek, başarmak ve başka şeylere odaklanmak. Sabah saatleri insanların en verimli olduğu zaman aralıklarından biridir. Eğer yoğun bir gün geçireceksen kesinlikle en önemli görevlerini sabah saatlerine planlamanı tavsiye ediyoruz.

5. Dikkat Dağıtıcı Şeyleri Engelle

E-postalar, telefon görüşmeleri ve sosyal medya mesajları, en büyük dikkat dağıtıcı unsurlardan bazılarıdır. Öyle ki, insanlar dikkat dağınıklığı nedeniyle her yıl ortalama 759 saatini boşa harcıyor. Bu yüzden belki de 1 saatte bitireceğimiz bir görev 2-3 saat uzayabiliyor. Önemli bir görev üzerinde çalışıyorsan mutlaka telefonunu sessiz moda almanı, hatta mümkünse telefonunu yanından uzaklaştırmanı tavsiye ediyoruz. Bu adımı uyguladığında arta kalan zamana sen de şaşıracaksın!

6. Tek Bir Göreve Odaklan

Aynı anda çok fazla işi bir arada yürüttüğün için kendinle gurur duyuyorsan, işte sana kötü bir haber. Bir araştırma, insanların sadece %2’sinin etkin bir şekilde çoklu görev yapabildiğini gösteriyor. İnsanların geri kalan %98’i için çoklu görev aslında zamanlarını boşa harcıyor ve genel üretkenliklerini azaltıyor.

Dikkatini üç farklı şeye bölmek yerine, tamamen tek bir şeye odaklanmak çok daha iyidir. Aynı anda üç farklı iş yapmak seni daha da yoruyor, bunun farkına varmalısın. Böyle zamanlarda kendini çıkmazda hissediyor musun? İşte bunun sebebi çoklu görev yapma isteğin. Her zaman görevlerini önceliklendir!

7. Sık Sık Küçük Molalar Ver

Kulağa mantıksız gelebilir, ancak mola vermek etkili zaman yönetimi stratejilerinden biridir. Peki nasıl? İki senaryo varsayalım. İlk senaryoda, 5-7 saat boyunca bir görev üzerinde çalışan bir ekip üyesini hayal et. Ve başka bir ekip üyesi ise sık sık küçük molalarla vererek aynı görev üzerinde çalışıyor. Sence kim zamanını verimli kullanıyor? Tabii ki, mola vererek çalışan kişi.

Bu molalar kendini toplaman ve beynine deşarj olması için gereken zamanı vermen için oldukça önemlidir. Bir sorunla mücadele ederken o sorunun ne kadar üstüne gidersen, sorununun nereden kaynaklandığını görme ihtimalin o kadar azalır, adeta gözüne bir perde iner. Bu yüzden nasıl bir şirkette çalışan kişi kendine kahve, yemek molası veriyorsa sen de aynı şekilde günlük planına molalar eklemelisin.

8. Uyku Düzenine Dikkat Et

Uyku, birçok şeyi olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilecek zararlı bir faktördür. Altı ila sekiz saat arasında sağlıklı bir uyku aldığında, kendini dinç ve sağlıklı hissedeceksin. Aksine, yeterince uyumadığında diyabet, uyku apnesi gibi hastalık risklerini de artıracaksın. Bunun yanı sıra uykunu alamadığın bir günde görevlerinin üstesinden gelmek oldukça zor olacak. Çünkü hepimiz biliyoruz ki görevini hemen bitirip yatağa geçmek isteyeceksin.

İnsan zihni ve bedeni, iyi dinlendiğinde daha iyi kararlar verir ve daha verimli çalışır. Neyi ne zaman ve nasıl yapacağına hızlıca karar verebilirsin. Uykun için bir program geliştir ve her gün ona bağlı kal. Buna her gün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya çalışarak başlayabilirsin.

9. Benzer Görevleri Bir Araya Topla

Benzer görevleri bir araya getirmek gibi küçük şeyler sana önemli miktarda zaman kazandırabilir. Hepimiz farklı görevlerin farklı düşünme ve düzenleme türleri gerektirdiğini biliyoruz. Örneğin, önemli e-postaları ve telefon aramalarını yanıtlamak için gün içinde ara sıra yapmaktansa belirli bir zaman belirleyebilirsin. Bu küçük ama etkili adımın sana gün içerisinde oldukça zaman kazandıracağını söyleyebiliriz.

10. En Önemli Adım: Zamanını Takip Et

Zamanı daha iyi yönetmek için her saatin nasıl ve nerede harcandığını bilmelisin. Zamanını manuel olarak veya bir zaman takibi programı ile izlemeye başla. Yaptıkları şeyleri takip etmeyi seven insanlar genellikle odaklanmış, üretken ve düzenlidir. Neye ne kadar zaman ayırdığımızı bilirsek günümüzü çok daha verimli bir şekilde geçiririz.

Sonuç Olarak;

Zaman yönetimi günlük hayatımızda önemli bir rol oynar. Temel zaman yönetimi ipuçlarını öğrenmek bile hayatında harikalar yaratabilir. Her dakika değerlidir, hayatına değer katmayan bir şey yaparak zamanını boşa harcama!