Dijital pazarlama dendiğinde aklına ilk olarak Facebook ve Google reklamları ya da SEO çalışmaları geliyor olabilir. Ama aslında işler sandığından biraz daha büyük. Şöyle düşün; artık bir gazete satın alıyor musun yoksa ilgili yayının web sitesinden ya da mobil aplikasyonundan mı takip ediyorsun?

Evet, cevabını tahmin ediyoruz 😌

İşte tam da bu nedenle markalar -yerel ve global- çokça trafik alan web sitelerinde günlük, haftalık ya da aylık bazlı alanlar kiralayarak reklamlarını ziyaretçilere gösterebilme şansı yakalıyor. Bu alanlarda gösterilen tasarımlara da banner deniyor.

Kampanyalarını daha geniş kitlelere duyurmak için banner yapmak istiyorsan, markanı yansıtan bir grafik tasarım dilinde çalışmalarına başlayabilirsin. Nereden başlayacağını bilemiyorsan, banner yapma ipuçlarına beraberce inelim 👀

Banner; web sitelerinin bazı alanlarına yerleştirilen, belirli bir boyut ve yapıya sahip olan reklam türüne deniyor. Dönemsel reklam stratejine uygun bir grafik tasarım yapısında geliştirdiğin bu görsel reklamlar, doğru seçilmiş bir web sitesinde hizmetlerini pek çok potansiyel müşteri adayınla karşılaştırabilir. 

Hazırladığın banner’ı kendi web sitene ya da kampanyan için hazırladığın landing page sayfasına yönlendirebilirsin. Bu sayede kendi web sitene de trafik sağlamış ve yeni ziyaretçi kazanmış olabilirsin. 

Belirli bir ücret karşılığında yayınlayabileceğin banner tasarımlarında, senin hedef kitlenle paralel bir web sitesi ile ilerlemen ise önem arz ediyor. Çünkü ilgili sitenin fazla ziyaretçisi olabilir fakat senin hedef kitlenle eşleşmeyebilir. Bu nedenle beklediğin dönüşümü yakalayamayabilirsin ve bütçeni verimli kullanamamış olabilirsin.

İyi bir banner tasarımı gerçekleştirmek istiyorsan bunun için pek çok banner yapma programı olduğunu bilmende fayda var.  Hali hazırda bildiğin programlardan ya da ilerlemek istediğin programda bir eğitim aldıktan sonra tasarımını gerçekleştirebilirsin. – Eğer, uygulamasını kendin yapmayıp bu konuda hizmet alma düşüncen varsa, Bionluk’ta yüzlerce grafik tasarım profesyoneli olduğunu unutma.-  Dilersen gel hangi programlarda banner yapıldığını beraber ele alalım.

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop yalnızca banner tasarımları ile değil tüm grafik işlerini uygulayabileceğin bir program. Tasarım dünyasının en kapsamlı programı olan Adobe Photoshop’ta, marka diline uygun, stil sahibi ve tıklama isteği uyandırabilecek banner tasarımları uygulayabilmen mümkün.

Banner Maker Pro kolay arayüzü sayesinde rahat bir kullanım sağlıyor. Statik ya da video-gif tasarımları Banner Maker Pro ile de uygulayabileceğini unutma!

Google Web Designer

Google Web Designer sayesinde HTML5 bannerlar oluşturabilirsin. Tasarımlarını animatif vurgularla renklendirebilir, kullanıcıların dikkatini çekmesini sağlayabilirsin.

Canva

Canva oldukça kolay bir arayüze sahip tasarım sitesi. Sosyal medya postlarından afişlere, sunumlardan, GIF içeriklere uzanan geniş bir yelpazede tasarım hazırlama olanağı sunuyor. Ücretsiz bir site olan Canva’da dilediğin tasarımı kolaylıkla oluşturabilirsin.

Bannernow

Flash altyapılı bannerler oluşturabilmene olanak sağlayan Bannernow, kullanıcı dostu tasarımı sayesinde çoğu kişi tarafından tercih ediliyor.

Bannereasy

Bannereasy en çok kullanılan görsel tasarımları ölçüleri hazır bir şekilde sunuyor. Özel bir ölçüde tasarım gerçekleştirme olanağı da sağlayan Bannereasy, birkaç tıkla nitelikli bir banner yaratma fırsatı sunuyor.

Eğer Google Adwors’te bir GDN yani görüntülü reklam hazırlıyorsan burada Google’ın talep ettiği bazı boyutlar mevcut. Tasarımını ilgili ölçülere göre teker teker boyutlandırdıktan sonra yükleyerek, ister remarketing hedef kitleye ister sıfırdan göstermek istediğin yeni ziyaretçilere bannerlarını ulaştırabilirsin.

*Google GDN reklam boyutlarını ise şöyle:

Kare ve dikdörtgen
200 × 200Küçük kare
240 × 400Dikey dikdörtgen
250 × 250Kare
250 × 360Üçlü geniş ekran
300 × 250Satır içi dikdörtgen
336 × 280Büyük dikdörtgen
580 × 400Netboard
Büyük afiş
468 × 60Banner
728 × 90Büyük afiş
930 × 180Üst banner
970 × 90Büyük leaderboard
970 × 250İlan Tahtası
980 × 120Panorama
Dikey
120 × 600Dikey
160 × 600Geniş dikey
300 × 600Yarım sayfa
300 × 1050Dikey
Mobil
300 × 50Mobil banner
320 × 50Mobil banner
320 × 100Büyük mobil banner

Kanallara Göre Banner Türleri

Youtube, Twitch, Facebook, Linkedin gibi platformlarda da kullanıcı sayfasında yer alan banner tasarımlarını mutlaka fark etmişsindir. Sayfana özel banner tasarlamak, hesabını hem daha profesyonel hem de nitelikli gösterebilir. Bu nedenle kanal dinamiklerini göz önüne alarak hazırladığın banner tasarımların, sayfanı ilk kez ziyaret edecek kullanıcılar için de ilk intiba niteliği taşıyabileceğini unutma.

Youtube Banner Yapma

Youtube, bir video platformu olduğundan bu temaya uygun bir tasarım hazırlamanda fayda var. 2560 x 1440 px boyutlarındaki Youtube bannerlarını tasarladıktan sonra yayına alırken; hem mobil, hem desktop hem de uygulama girişlerinde nasıl gözüktüğünü kontrol etmen verimli olabilir. Bu sayede herhangi bir tasarım hatası olup olmadığının farkına varabilirsin.

Twitch Banner Yapma

Twitch’i son yıllarda ne kadar sık duymaya başladık değil mi? Kişilerin oyun oynarken aynı zamanda da canlı yayın yaptığı bu sıradışı platformun banner boyutları ise 1200 x 480 ölçülerinde. Oldukça genç ve dinamik bir platform olan Twitch bannerını, merak uyandıran ve dikkat çekici bir tasarım çizgisinde uygulamanda fayda olabilir.

Facebook Banner Yapma

Gelelim eski ve daimi dost Facebook’a… Desktop banner boyutu 830 x 312, mobil banner boyutu ise 640×380 olan Facebook’ta daha genel kitleye hitap eden bir tasarım uygulaması yapabilirsin.

Linkedin Banner Yapma

Eğer markanın bir Linkedin hesabı mevcutsa, marka sayfalarını banner boyutunun 1536 x 768, kişisel hesaplardaki boyutun da 1584 x 396 olduğunu not etmende fayda var.  Bu platform oldukça kurumsal ve resmi olduğundan, temaya yönelik bir tasarım hazırlayabilirsin.

“Tamam o kadar anlattınız da yok mu bu işin birkaç ipucu?” dediğini duyar gibiyiz. Tabii ki var. Hazırsan sıralamaya başlayalım…

  • Banner tasarımında yer alan tipografi ve yazıların okunabilir olması, verdiğin mesajın daha net anlaşılabilmesinde yardımcı olabilir.
  • Tasarımın kullanıcıyı yormaması, net ve minimal bir çizgiye sahip olmasında fayda var.
  • Markanın kurumsal kimliğinde renklere ve paletlere bağlı kalman, kullanıcıların ilgili renkleri her zaman markanla bağdaştırıp hatırlanabilir olmanı sağlayabilir.
  • Animatif yani hareketli bannerlar tercih edebilirsin. Fakat çok “uçan kaçan” (!) tarzda tasarımlara yer verebilirsin 😏
  • Ancak yine de çok iddialı hareketlerden uzak olman kullanıcıyı yormaması açısından daha efektif olabilir.
  • CTA yani “Call to Action” butonları önem arz ediyor. Banner tasarımın muhakkak farklı bir sayfaya yönlendirme yapacağından “Keşfet, Satın Al, İncele” vb. butonlara yer verebilirsin.
  • Tasarımını periyodik olarak güncellemen önemli. Haftada bir düzenli aralıklarla banner tasarımını değiştirmen faydalı olabilir. Çünkü ziyaretçiler uzun süre aynı banner tasarımını görmekten sıkılabilir ve tıklama isteği gütmeyebilirler.
  • Eğer Flash banner tasarımı hazırlamakk istiyorsan kullanıcıda tıklama isteği uyandırabilecek yaratıcı bir uygulama düşünebilirsin. Örneğin oyunlaştırılmış bir banner, ziyaretçinin hoşuna gidebilir ve merak uyandırdığı için tıklayıp sayfayı ziyaret etme isteği uyandırabilir.

er, ziyaret

er, ziyaret

er, ziyaret

Sena Özışık

Editör, SEO Uyumlu Makale Yazarı, Dijital Pazarlama Uzmanı